Асеновград – Малкият Йерусалим

Кратка история
Градът е известен с многото си църкви, манастири и параклиси и често е наричан "Малкият Йерусалим".
Асеновград е град в Южна България. Той се намира в област Пловдив и е разположен на 15 km южно от град Пловдив и на 167 km от столицата София.
Известен е и като „Градът на булчинските рокли“ поради големия брой ателиета и магазини за сватбени рокли и аксесоари. В чужбина се слави и със своята винарска традиция и хубаво вино.
В града има предпоставка за религиозен и културен туризъм заради множеството си църкви и културни забележителности. Около града има общо 5 манастира, 15 църкви и 58 параклиса, исторически, етнографски, палеонтологичен, музей на рока и винарски музей, а на 2 km от града е Асеновата крепост.
Централното географско разположение на града определя неговото значение от древността до наши дни. Асеновград има изключително благоприятен климат с хладно лято и мека зима. В Асеновград се забелязва природното явление "вечерник" – лек вятър, който се появява надвечер и спира към десет часа сутринта.
Градът е разположен в дефилето на река Чая. Поради това община Асеновград осъществява естествена връзка между Централна България, Централните Родопи и Беломорието.
До 1934 година Асеновград се казва Станимака от гръцкото име на града Στενήμαχος, Стенимахос. През 1934 г. е преименуван в чест на цар Иван Асен II на Асеновград. Над самия град е разположена Асеновата крепост. Тя е сред Стоте национални туристически обекта. Обявена е за национален паметник на културата.
Асеновград е основан през 7 век пр.н.е. под името Стенимахос от 3000 гръцки колонисти.
Градът е силно свързан с християнската религия. В околностите на града има точно 80 религиозни храма – 5 манастира, 15 църкви и 58 параклиса.
Асеновата крепост се намира в планина Родопи на 2 km от Асеновград. Първите писмени сведения за крепостта са от XI век. Това е Средновековна крепост с укрепената църква „Света Богородица Петричка“. По-времето на цар Иван Асен II е подсилена и е превърната във важен военен пост в отбраната на южните граници на Второто българско царство.
Крепостта е съществувала още по времето на траките, и е преустроена от Византия през IX век. Наречена е на цар Иван Асен II, който през 1231 година прави редица поправки по нея с цел заздравяването ѝ.
Бачковският манастир „Успение Богородично“ е манастир край село Бачково и се намира в близост до град Асеновград. Той е вторият по големина български манастир след Рилския манастир. Манастирът е основан през 1083 година от Григорий Бакуриани.
Бачковският манастир е сред Стоте национални туристически обекта. Манастирският комплекс и околността са се превърнали в развит туристически обект. Тук туристите могат да опитат местна храна и да си купят характерни продукти, които се произвеждат в Родопите – редки билки, домашни сладка от диви плодове, козе и биволско кисело мляко и сирене, родопски вълнени одеяла и други.
Манастирът е на изключително живописно място и благодарение на богатата му история и красота, го прави един от най-посещаваните в България.
Най-голямата светиня на Бачковския манастир е неговата икона на Пресвета Богородица.