Ценни ядливи гъби

Манатарката, известна още като „царска гъба“ е диворастяща гъба и принадлежи към семейство Манатаркови. Тя се нарича царска гъба заради отличния вкус и текстура на месестата ѝ част. В сравнение с много други сортове ядливи гъби, този вид е много стегнат и плътен.
Манатарката – "Царска гъба"
Манатарката е една от най-популярните и ценни ядливи гъби. Живее в симбиоза с различни широколистни и иглолистни дървета и образува сложна мрежа под земята, т.нар. микориза. Плодните тела се намират над земята. Манатарката има светло до тъмнокафява шапка. От долната страна на шапката има фини реснички, които са много твърди. Ресничките на младите гъби са светли, почти бели. По-старите гъби имат жълтеникави реснички. Стъблото е масивно в надземната си част, но рязко се стеснява при прехода към шапката. Леката, но твърда месеста част на гъбите е особено ароматна. Финият орехов вкус прави манатарката популярна ядлива гъба.
Полезни свойства
Смята се, че манатарките имат витализиращо и имуностимулиращо действие. Пресните екземпляри са богати на протеини, незаменими аминокиселини, витамини и микроелементи. В умерени количества манатарките са здравословни и лесно смилаеми. Но за този сорт горски гъби е характерно и това, че те абсорбират особено лесно тежките метали от почвата. Условията на околната среда на мястото на набиране и фактори като качеството на почвата оказват голямо влияние върху качеството на гъбите.
Обикновено се смята, че сезонът на гъбите е лято и особено първата половина на есента с дъждовни, но не студени дъждове. Всъщност започва в началото на пролетта и се простира до края на есента.
Основното правило, което трябва да се спазва при бране на гъби, е да берете само добре познати гъби, доброкачествени, за да можете спокойно да ги ядете.
Търсенето на гъби изисква не само познания за вида им, но и практически умения, умения и сръчност.




